Świat oświetlenia jest bogaty, a jego daleko idąca różnorodność jest doskonale znana wszystkim osobom zainteresowanym tym tematem. Jednak przeciętny „zjadacz chleba” nie zawsze zdaje sobie sprawę z mnogości opcji, które na odcinku związanym z oświetleniem są dostępne. Wynika to między innymi z faktu, że przynajmniej część z tych lamp bywa stosowana raczej poza domami, w obiektach przemysłowych, handlowych, a także w placówkach medycznych czy oświatowych.

Oprawy LED z modułem awaryjnym są w tym kontekście jednym z ciekawszych przykładów. Na pozór nie różnią się one diametralnie od innych opraw ledowych. Utrzymane raczej w dość nowoczesnej stylistyce poprawnie wpisują się w charakter wielu wnętrz.

Zwykle jednak spotykamy je w lokalizacjach wskazanych powyżej, w których w jednym momencie przebywa większa ilość osób. Tu dają o sobie znać konkretne zastosowania opraw z modułem alarmowym. Pozwalają one na efektywne doświetlanie wyjść ewakuacyjnych, schodów i miejsc, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Często dzięki wbudowanym bateriom będą one świecić nawet wtedy, kiedy w obiekcie zabraknie prądu, co stanowi ogromny atut. Zwracać uwagę na szczelność i zgodność z normami W zależności od potrzeb sięgać można po różne warianty takich opraw – zarówno jeśli chodzi o formę i wygląd, jak też szczegółowe parametry techniczne. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że w pewnych uwarunkowaniach używać trzeba opraw o podwyższonej szczelności.

Są one konieczne między innymi w kontekście pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność lub zapylenie. Takie czynniki mogą bowiem negatywnie wpływać na działanie podzespołów zastosowanych w lampie. Aktualnie na rynku można raczej bez większych problemów nabyć oprawy LED z modułem awaryjnym, a ich cena nie jest wysoka.

Stanowią one standardowe wyposażenie w licznych typach obiektów. Jeśli kupujemy takie lampy, dobrze jest sprawdzić, czy posiadają one certyfikat CNBOP i generalnie czy spełniają normy związane z ochroną przeciwpożarową. Jest to wskazane w sytuacji, kiedy nabywamy takie oświetlenie z myślą o podniesieniu zakresu ochrony PPOŻ, co w wielu miejscach jest pożądane, a czasami wręcz wymagane prawem.