Oprócz stosowanych powszechnie lamp, które doskonale znamy z naszej codzienności, są jeszcze te, które doskonale spisują się w rozmaitych profesjonalnych zastosowaniach. Musimy bowiem pamiętać, że zupełnie inne wymagania stawia oświetlenie wykorzystywane w domu, a zupełnie inaczej przedstawia się to w kontekście na przykład pracowni rzemieślniczej lub dowolnego zakładu produkcyjnego.
W takich miejscach oświetlenie musi spełniać pewne dodatkowe wymogi, z jakich często jako statystyczni konsumenci nawet nie zdajemy sobie sprawy. Materiały mają znaczenie W warunkach przemysłowych lampa musi nie tylko zapewnić jasne i użyteczne światło.
Trzeba zadbać również o to, aby była ona możliwie najbardziej wytrzymała i gwarantowała tym samym długotrwałą eksploatację. W jaki sposób producentom udaje się to osiągnąć? Sekret tkwi w nieprzypadkowym doborze materiałów, jak również podzespołów technicznych, decydujących o poprawnym działaniu lampy.
Nie należy więc być zaskoczonym nad wyraz mocną konstrukcją przemysłowej oprawy. Oprawy do zadań specjalnych Standardem jest takie projektowanie oświetlenia dla przemysłu, aby było ono dostosowane do warunków panujących w konkretnym miejscu.
Przykładowo jeśli w zakładzie może występować wilgoć w znacznym stężeniu, stosowane tam oprawy powinny być wodoszczelne zgodnie z normą IPX. Oprócz tego wskazane jest, aby lampy dla przemysłu miały obudowy wykonane z tworzyw niepalnych lub ograniczających dymienie po zajęciu się ogniem.
Tworzywa takie określa się jako bezhalogenowe.